Kars’ta uzmanlardan kurbanlık seçimi uyarıları: Veterinerden yardım alınmalı

İHA

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kurbanlık seçimine başladı.

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül, vatandaşların kurbanlık hayvanlarını alırken, veteriner hekimlerden destek almaları gerektiğini belirtti.

Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ödül, Kurban Bayramı’nda sağlıklı hayvanın kesilmesinin çok ama çok önemli olduğunu kaydetti.

Başkan Ödül, ateşli, burun ucu kurumuş, geviş getirmeyen, genel durumu zayıf, kilo vermiş hayvanların kesinlikle kurbanlık olarak seçilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

“Kurbanda sağlıklı hayvan kesilmesi oldukça önemlidir”

Vatandaşların Kurban Bayramı için satın alacağı hayvanda küpe bulunmasının önemli olduğunu ve kurbanın küpesinde bulunan numara ile yaşadığı sağlık problemi ve uygulanan aşı tedavisini ve alacağı hayvan hakkında bilgi edinmek için “Tarım Cebimde” uygulamasını indirmesi gerektiğini ifade eden VHO Başkanı Ercan Ödül, dedi.

“Ateşli burun ucu kurumuş, geviş getirmeyen, kilo vermiş hayvanlar tercih edilmemelidir”

Kurban seçiminde resmi ve serbest veteriner hekimlerden vatandaşların destek alması gerektiğini belirten Ödül, “Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlarımızın resmi ve serbest veteriner hakimlerden faydalanması gerektiğini özellikle belirtelim. Sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmeyi istiyoruz. Bilindiği üzere kesim sonrasında görülen hastalıklarda olduğu için hem hayvan seçimi, hem kesim esnasında olanlar ve kesim sonrasında muayeneleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Zaten hayvanların sağlık durumları genel olarak bakıldığında belli oluyor. Hayvanlar canlı görünüşü, bakışları canlı oluşundan ve yine vücut sıcaklıkları normal olduğunda, topallık ve körlük durumu olmadığından hayvanların sağlık durumlarını görebiliyoruz. Ama ateşli burun ucu kurumuş, geviş getirmeyen, genel durumu zayıf, kilo vermiş hayvanların kurban olarak seçilmemesi özellikle önemlidir.” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız hayvan seçimlerinde, kesimlerinde veteriner hekimlerden faydalanmalıdır”

Kars’ta hayvanların bin 950 rakımda meralarda otladığını vurgulayan Başkan Ercan Ödül, “Hayvanların meralarda bölgemizde, şu an bulunduğumuz bin 950 rakımda bu bölgedeki meralarda otlayan hayvanlarımızın genellikle sağlık durumları oldukça iyi oluyor. Genel sağlık durumları iyi olan hayvanların kurban olarak seçilmesi hem dinen hem de vidan açısından uygun olarak belirlenir. Bu yüzden de vatandaşlarımız hayvan seçimlerinde, kesimlerinde ve kesim sonrasında veteriner hekimlerden faydalanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan uzmanlar, vatandaşların kurbanlık hayvan seçimlerinde dikkatli olmaları gerektiğini, alacakları hayvanlar hakkında genel bilgileri “Tarım Cebimde” uygulamasıyla öğrenebileceklerinin altını çizdi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir